URLمعاون فناوری وزیر علوم تاكید كرد؛

همکاری پارک ها و وزارت صمت در تاسیس پردیس های تخصصی صنعتی

همکاری پارک ها و وزارت صمت در تاسیس پردیس های تخصصی صنعتی

معاون فناوری وزارت علوم اظهار داشت: وزارت صمت برمبنای توانایی موجود در شهرک های صنعتی و یا کارخانه های بزرگ می تواند با مشارکت پارک های علم و فناوری نسبت به تاسیس پردیس های تخصصی صنعتی اقدام نماید.به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از وزارت علوم، نخستین جلسه کمیته راهبردی میان وزارت صمت و وزارت علوم با حضور دکتر خیرالدین معاون فناوری و نوآوری وزارت علوم و دکتر نیازی معاون هماهنگی و محیط کسب وزارت صمت اجرا شد.
خیرالدین، معادن فناوری و نوآوری وزارت علوم در ابتدای این جلسه با اشاره به فرمان مقام معظم رهبری در خصوص "تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرین" بیان کرد: وزارت عتف وظیفه خود می داند جهت عملیاتی نمودن این فرمان و نزدیک نمودن صنعت کشور به بخش دانشگاهی، تمام تلاش خودرا انجام دهد. در این راستا، بعد از نشست های کارشناسی متعدد، سرانجام همکاری راهبردی بین «وزارت صنعت، معدن و تجارت» و «وزارت علوم، تحقیقات و فناوری» با هدف عملیاتی شدن سیاست های کلی نظام در زمینه علم و فناوری، تحقق سند تحول دولت مردمی، توسعه و تعمیق ارتباط صنعت و دانشگاه، تربیت نیروی انسانی متخصص، ماهر و کارآفرین، جلوگیری از خروج نخبگان و خبرگان، رسوخ فناوری های بروز و پیشرفته در صنایع کشور، تجاری سازی نتایج، تحقیقات و فناوری های دانشگاهی و در نهایت افزایش رقابت پذیری و تاب آوری اقتصاد کشور میان دو وزارتخانه تنظیم شد.
وی در ادامه اظهار داشت: همانطور که می دانید ایجاد ارتباط میان صنعت و جامعه علمی کشور به سبب اثرات و نتایج بسیار مثبت آن همیشه مورد توجه بوده و کوشش های فراوانی جهت ایجاد پیوندی اثربخش بین این دو انجام شده است. دراین زمینه یکی از جنبه های پراهمیت دانش، تولید است تا نقش برجسته ای در افزایش ثروت عمومی داشته باشد. تا جایی که مفهوم اقتصاد دانش بنیان نتیجه شناخت کامل نقش علم و فناوری در رشد و توسعه اقتصادیست. به این ترتیب، صنعتی در عرصه رقابت پیروز خواهد بود که پیوند ناگسستنی با علم و فناوری داشته باشد. بنا بر این وزارت عتف و وزارت صمت درکنار همدیگر به دنبال اتصال کارهای تولیدی و تجاری به کارهای علمی، آموزشی، پژوهشی و فناورانه هستند.
خیرالدین با اشاره به ظرفیت های وزارت صنعت، معدن و تجارت بر راه اندازی پردیس های تخصصی صنعت و فناوری تاکید و بیان کرد: وزارت صمت برمبنای توانایی موجود در شهرک های صنعتی و یا کارخانه های بزرگ می تواند با مشارکت پارک های علم و فناوری نسبت به تاسیس پردیس های تخصصی صنعتی اقدام نماید. در این پردیس ها باتوجه به زمینه تخصصی تعریف شده برای آنها، شرکت های توانمند فناور و دانش بنیان استقرار خواهند یافت و به رفع نیازمندی های فناورانه و نوآورانه صنایع همت می گمارند.
دکتر نیازی معاون هماهنگی و محیط کسب وزارت صمت نیز با تاکید بر نقش ارتباط جامعه علمی و صنعت در رشد و شکوفایی اقتصاد کشور، بیان کرد: به دنبال عملیاتی سازی آمایش صنعت و معدن کشور متناسب با علم و فناوری در استانها و بخش های مختلف هستیم که دراین زمینه از سامانه "نظام ایده ها و نیازها"(نان) بهره خواهیم برد.
همچنین در آخر این جلسه، طرفین توافق نمودند که صدور یا تمدید کارت تجاری واحدهای فناور مستقر در پارک های علم و فناوری برمبنای شناسه رهگیری سامانه داده ها و فرایندهای معاونت فناوری و نوآوری وزارت عتف صورت پذیرد و نیز زمینه ای فراهم گردد که سرفصل رشته های مهندسی دانشگاه ها و همین طور ظرفیت پذیرش دانشجویان در مقطع دکتری، برمبنای نیاز بخش صنعت تعریف و طراحی شود.

1401/05/16
21:19:04
5.0 / 5
299
تگهای خبر: تولید , شركت , صنعت , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک