URLیك مقام مسئول در ستاد نانو:

تولید بیشتر از هزار و صد محصول نانوی ایرانی

تولید بیشتر از هزار و صد محصول نانوی ایرانی

به گزارش کوتاه کننده لینک مشاور ارشد ستاد توسعه نانو در حوزه استاندارد سازی فناوری نانو اظهار داشت: با تولید هزار و ۱۰۰ محصول نانویی، ایران در میان کشورهای پیشرو و مطرح دنیا در حوزه نانو است.به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از مهر، دکتر علی بیت اللهی امروز در جشنواره «نانو و رسانه» که در محل صندوق نوآوری و شکوفایی برگزار شد اظهار داشت: بخشی از موفقیت های ستاد توسعه فناوری نانو، ناشی از تلاشهای محققان و دانشجویان و اساتید دانشگاهی است. البته این امر بدون همکاری رسانه ها، امکان پذیر نبوده است.
وی با اشاره به اینکه لازم است که در این راه مردم را به این باور «ما می توانیم» برسانیم، اظهار داشت: طی ۲۰ سال قبل تعداد کمی از اساتید دانشگاه ها قادر بودند تعریف جامعی از فناوری نانو عرضه کنند ولی امروز، ایران بعنوان یکی از کشورهای پیشرو و مطرح در حوزه نانو به حساب می آید.
بیت اللهی با اشاره به اینکه هم اکنون بیشتر از یک هزار و صد محصول نانوی ایرانی در بازارهای داخلی و خارجی عرضه شده اند، اظهار داشت: علاوه بر این افتخار، ایران توانسته با محوریت ستاد توسعه فناوری نانو، ۱۰ استاندارد بین المللی را در کمیته ایزو به تصویب برساند؛ حالا بیشتر از ۱۶۰ کشور از این استانداردها در تولیدات محصولاتشان بهره می برند. تدوین این استانداردها توسط کارشناسان ایرانی طراحی شده است.
مشاور ارشد ستاد توسعه نانو در حوزه استاندارد سازی فناوری نانو افزود: تشکیل شبکه «شبکه های فناوری های پایدار اتحادیه اروپا» یکی از برنامه هایی است که از ۴ سال قبل عرضه شده و مقرر است با مشارکت ۴۰ کشور دنیا در کمیسیون اتحادیه اروپا به تصویب برسد. ایجاد این شبکه با مدیریت ایران پیگیری می شود و این امر نشان از جایگاه ایران دارد.
بیت اللهی اظهار داشت: ما تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله داریم و همچنان کاستی ها و نابلدی هایی داریم و نیاز است تا جریان مهاجرت در کشور را معکوس نماییم و این چالش ها بطور قطع مرتفع خواهد شد.
وی با اشاره به اینکه انقلاب اسلامی سبب شد بیدار شویم و از ظرفیتها بهره ببریم، اضافه کرد: لازم است که در این شرایط دشوار تحریم ها، جریان مهاجرت تغییر کند و معکوس شود.
مشاور ارشد ستاد توسعه نانو در حوزه استاندارد سازی فناوری نانو افزود: ما در توسعه نانو و فناوری های پیشرفته نگاه بخشی نداشتیم و به صورت کلی به زنجیره ارزشی فناوری ها توجه داشته ایم.
وی ضمن اشاره به استفاده از فناوری نانو در بخش دانش آموزی اظهار داشت: در حوزه دانش آموزی هم دانش آموزان در پژوهش سراها تحقیقاتی را اجرایی کردند که محققان خارجی از این دستاوردها حیرت می کنند. ما توانسته ایم در ستاد نانو همه ظرفیت ها را مد نظر قرار دهیم.
مشاور ارشد ستاد توسعه نانو در حوزه استاندارد سازی فناوری نانو اظهار داشت: ستاد توسعه فناوری نانو چندسالی می شود که شبکه آزمایشگاهی را راه اندازی کرده و الان به مرحله ای رسیده که بیشتر از هزار و ۲۰۰ عضو دارد؛ ایجاد این شبکه آزمایشگاهی در این دوره تحریم ها به خوبی نشان دهنده ظرفیتهای بالای کشور است.
وی اضافه کرد: شبکه آزمایشگاهی فناوری راهبردی حالا نه تنها در حوزه نانو بلکه در حوزه های دیگری نیز، نیاز محققان را برطرف می کند.
بیت اللهی با اشاره به اینکه یکی از خدمات ستاد توسعه فناوری نانو ارائه خدمات گام به گام به محققان است، اظهار داشت: ستاد توسعه فناوری نانو در کریدور خدمات فناوری از زمان اجرای پژوهش تا مراحل پایانی طرح و تجاری سازی، محققان را همراهی می کند تا دستاوردهایی داشته باشیم که دنیا ما را به رسمیت بشناسد.
وی اضافه کرد: ایران دارای ظرفیتهای خوبی در حوزه نانو و سایر فناوری هاست امیدواریم که با کمک رسانه ها همه بخش های فناوری همچون بایو، موشکی و... به پیشرفت برسند.
در ادامه دکتر علی وحدت رئیس هیات عامل صندوق نوآوری و شکوفایی در این مراسم اظهار داشت: حوزه نانو جز نخستین بخش های تحقیقاتی کشور است که با سازوکاری مشخص توانسته در حوزه صنعت از امکانات علمی کشور بهره مند شود.
وحدت با اشاره به اینکه عملکرد این ستاد می تواند الگویی برای توسعه سایر حوزه های فناوری باشد، اظهار داشت: آن روشی که در ستاد نانو از ۱۰-۱۵ سال قبل استفاده شده حاصل برنامه ریزی هایی بوده است.
وی اضافه کرد: در این میان نقش رسانه ها از دو جنبه معرفی دستاوردها و ایجاد حس خودباوری و مشوقی برای فعالان عرصه های فناوری مهم می باشد.


منبع:

1401/05/03
23:43:08
5.0 / 5
467
تگهای خبر: آزمایش , تولید , خدمات , شبكه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک