URLحافظه داخلی جیمز وب فقط 68 گیگابایت است!

حافظه داخلی جیمز وب فقط 68 گیگابایت است!

تلسکوپ فضایی ˮجیمز وبˮ که جهان را با عرضه تصاویر فوق العاده از کهکشان ها و سیاره های دوردست شگفت زده کرده است، داده های خویش را روی یک حافظه نسبتا کوچک ۶۸ گیگابایتی ذخیره می کند. این حجم برای نگهداری تصاویر یک روز کافی است.


به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، باآنکه این حافظه SSD برای یک فناوری به ارزش ۱۰ میلیارد دلار که ساخت آن ۳۰ سال طول کشید، حدودا بسیار کوچک به نظر می آید اما گزارش جدیدی نشان داده است که ناسا علل خوبی برای انتخاب این نوع سخت افزار داشته است.
بسته به مشاهداتی که دانشمندان دارند، فقط حدود ۱۲۰ دقیقه طول می کشد تا این حافظه داخلی پر شود.
"کارل هانسن"(Carl Hansen)، مهندس سیستم های پرواز در "موسسه علوم تلسکوپ فضایی"(STScI) اظهار داشت: تلسکوپ فضایی جیمز وب می تواند داده ها را با سرعت ۲۸ مگابایت در ثانیه به زمین ارسال نماید. من می دانستم که خطرات این مأموریت کجاست و می خواستم مطمئن شوم که ما هیچ خطر جدیدی را در پیش نداریم.
این سرعت انتقال داده به این معناست که تمام اطلاعات جدید را میتوان در زمانی حدود چهار ساعت و نیم به زمین فرستاد. به رغم این که جیمز وب، داده های بسیار بیشتری را نسبت به "تلسکوپ فضایی هابل"(Hubble Space Telescope) جمع آوری می کند؛ ۵۷ گیگابایت در مقابل تنها یک الی دو گیگابایت در هر روز.
هانسن توضیح داد که جیمز وب این کار را روزانه طی دو مرحله تماس چهار ساعته انجام می دهد که هر کدام امکان انتقال ۲۸.۶ گیگابایت اطلاعات علمی را فراهم می کنند. بنابراین است که تلسکوپ فقط برای جمع آوری تصاویر به اندازه یک روز، به فضای ذخیره سازی کافی نیاز دارد و نیازی به نگه داشتن آنها در خود تلسکوپ نیست.
همچنین جیمز وب، منابع "شبکه فضایی دوردست"(DSN) را با "کاوشگر خورشیدی پارکر"(Parker Solar Probe)، کاوشگرهای "وویجر"(Voyager)، مریخ نوردها و سایر فناوری های بزرگ فضایی به اشتراک خواهد گذاشت. شبکه فضایی دوردست شامل سه مجموعه آنتن واقع در مادرید، بارستو و کانبرا است.
فراتر از توازن حساس انتقال داده ها در زمان های دقیق و تبادل چنین دستگاههای پیشرفته ای با دیگر مأموریت ها، جیمز وب باید با نیروهای طبیعی که بر خطرات می افزایند هم روبرو شود. جیمز وب در فاصله حدود ۱.۵ میلیون کیلومتری از زمین در "نقطه لاگرانژی ۲"(Lagrange Point ۲) قرار دارد؛ جایی که باید با تشعشعات و دمای حدود منفی ۳۷۰ درجه فارنهایت روبرو شود.
"الکس هانتر"(Alex Hunter)، مهندس سیستم های پرواز در "موسسه علوم تلسکوپ فضایی" اظهار داشت: انتظار می رود که تا انتهای عمر مأموریت ۱۰ ساله جیمز وب، به علت تشعشعات و فرسودگی در اعماق فضا، این حافظه داخلی به حدود ۶۰ گیگابایت کاهش پیدا کند.
جهان هنوز مجذوب تصاویر تماشایی است که ناسا تولید کرده و دانشمندان طی ماه ها و سالهای آینده، اطلاعات بی شماری را از جیمز وب در مورد جهان ما به دست خواهند آورد.
ستاره شناسان از جیمز وب برای مشاهده جهان فروسرخ، تحلیل و بررسی داده های جمع آوری شده و انتشار مقالات علمی در مورد اکتشافات خود استفاده می نمایند.
"کامالا هریس"(Kamala Harris)، معاون رئیس جمهور آمریکا که سرپرستی "شورای ملی فضایی"(National Space Council) را بر عهده دارد، اظهار داشت: جیمز وب به ما امکان می دهد تا عمیق تر از هر زمان دیگری به فضا نگاه نماییم. این تلسکوپ، آنچه را که ما در مورد جهان خود، منظومه شمسی و احیانا زندگی می دانیم، افزایش خواهد داد.
منبع:

1401/04/28
22:10:26
5.0 / 5
416
تگهای خبر: تولید , سیستم , شبكه , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک