URLوب چگونه اسرار اولین کهکشان ها را برملا می کند؟

وب چگونه اسرار اولین کهکشان ها را برملا می کند؟

به گزارش کوتاه کننده لینک تلسکوپ فضایی ˮجیمز وبˮ ناسا بعنوان پیشرفته ترین ابزار بشر برای کاوش کیهان مقرر است به غواصی عمیق در جهان هستی بپردازد و اسرار ناشناخته زیادی را برای ما افشا کند، اما دقیقاً چگونه این کار را انجام خواهد داد؟


به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از ایسنا، ناسا درحال آماده سازی ۱۷ حالت ابزار علمی تلسکوپ فضایی "جیمز وب" است و در حالیکه هنوز ۱۰ حالت دیگر جهت بررسی نهایی و راه اندازی باقی مانده است، حالا فرصت داریم تا بعضی از آنها را که تابحال آماده شده اند، بررسی نماییم.
این هفته تیم عملیات "جیمز وب" جهت راه اندازی ابزار "NIRCam"، "NIRISS" و "NIRSpec" چراغ سبز نشان داد و این سبب شد هفت حالت از ۱۷ حالت در نظر گرفته شده برای کاملا عملیاتی شدن تلسکوپ فضایی "جیمز وب" آماده شود.
ابزار "NIRCam" ابزاری روی تلسکوپ فضایی "جیمز وب" است که دو وظیفه اصلی دارد. این ابزار بعنوان تصویربرداری از طول موج ۰.۶ تا پنج میکرون و همینطور بعنوان یک سنسور جبهه موج برای حفظ عملکرد آینه های ۱۸ بخشی بعنوان یک آینه واحد عمل می کند. به عبارت دیگر، این ابزار، دوربین است و همینطور برای عرضه اطلاعات برای تراز کردن ۱۸ بخش آینه اصلی استفاده می شود و در عین حال این یک دوربین فروسرخ با ۱۰ آرایه آشکارساز جیوه-کادمیم-تلورید(HgCdTe) است و هر آرایه دارای وضوح ۲۰۴۸ در ۲۰۴۸ پیکسل است.
"حسگر هدایت ظریف و تصویرگر نزدیک به فروسرخ و طیف نگار بدون شکاف(FGS-NIRISS) هم ابزاری در تلسکوپ فضایی "جیمز وب"(JWST) است که یک سنسور هدایت دقیق و یک ابزار علمی را با یک تصویرگر فروسرخ نزدیک و یک طیف نگار ترکیب می کند. این ابزار توسط آژانس فضایی کانادا(CSA) طراحی و توسط شرکت "هانی ول"(Honeywell ) بعنوان بخشی از پروژه بین المللی برای ساخت یک تلسکوپ فضایی بزرگ فروسرخ با ناسا و آژانس فضایی اروپا ساخته شده است. ابزار "FGS-NIRISS" نور را از طول موج های ۰.۸ تا ۵.۰ میکرون مشاهده می کند و دارای چهار حالت مشاهده مختلف است.
ابزار "NIRSpec" هم یکی از چهار ابزار علمی است که با تلسکوپ فضایی "جیمز وب" به پرواز درآمده است. "NIRSpec" یک طیف نگار چند جرمی است و می تواند به صورت همزمان طیف فروسرخ نزدیک تا ۱۰۰ جرم مانند ستاره ها یا کهکشان ها را با وضوح طیفی کم، متوسط ​​و بالا اندازه گیری نماید. مشاهدات آن هم در محدوده طول موج ۰.۶ میکرومتر تا ۵.۰ میکرومتر انجام می شود. همینطور دارای مجموعه ای از دیافراگم ها برای طیف سنجی با وضوح بالا از منابع جداگانه و همینطور یک واحد میدان انتگرال(IFU) برای طیف سنجی سه بعدی است. این ابزار توسط آژانس فضایی اروپا طراحی و توسط شرکتی به نام "استریوم"(Astrium) ساخته شده است.
تلسکوپ فضایی "جیمز وب" بر روی نخستین کهکشان ها تمرکز خواهد کرد
یکی از اعلان های اخیر ناسا، آماده سازی حالت طیف سنجی با وضوح متوسط​​(MIRI's MRS) و چشم انداز به اشتراک گذاری داده های مهندسی در رابطه با آنرا خاطرنشان کرده است.
واژه "MIRI" مخفف عبارت "ابزار میان فروسرخ" است که در عبارت "MIRI's MRS" با "حالت طیف سنجی با وضوح متوسط" ترکیب شده است.
"آلوارا لابیانو" و "دیوید لا" که هر دو از محققان تلسکوپ های فضایی هستند، می گویند: حالت "MRS" یکی از پیچیده ترین حالت های ابزار تلسکوپ "جیمز وب" است که از یک طیف نگار میدان انتگرال تشکیل شده است که اطلاعات طیفی و مکانی را به صورت همزمان برای کل میدان دید عرضه می کند.
آنها افزودند: این طیف نگار، «مکعب های داده» سه بعدی را عرضه می کند که در آن هر پیکسل در یک تصویر حاوی یک طیف منحصر به فرد است. این طیف نگارها ابزار بسیار قدرتمندی برای مطالعه ترکیب و سینماتیک اجرام نجومی هستند، چونکه آنها مزایای تصویربرداری سنتی و طیف سنجی را با هم ترکیب می کنند.
ابزار "MRS" برای حفظ قدرت تفکیک که طول موج مشاهده شده تقسیم بر کوچکترین اختلاف طول موج قابل تشخیص می باشد، ساخته شده است. "لاو" و "لابیانو" در این پست گفتند: این ابزار به اندازه کافی قدرتمند است تا خصوصیت های اتمی و مولکولی کلیدی را در محیط های مختلف مشاهده کند و در بالاترین توان خود قادر به مطالعه انتشار هیدروژن از نخستین کهکشان ها خواهد بود.
مشخص کردن کیفیت تصویر و تراز مکانی برای "MIRI's MRS"
"لا" و "لابیانو" می گویند: این ابزار در جابه جایی ها به سمت طول موج های بلندتر، خصوصیت های هیدروکربن مولکولی را در کهکشان های غبارآلود نزدیک بررسی می کند و ردپای طیفی درخشان عناصری مانند اکسیژن، آرگون و نئون را که می تواند به ما درباره خواص گاز یونیزه شده در محیط میان ستاره ای بگوید، تشخیص می دهد.
آنها افزودند: در فاصله نزدیک تر به زمین هم "MRS" نقشه هایی از خصوصیت های طیفی ناشی از یخ آب و مولکول های آلی ساده در سیارات غول پیکر در منظومه شمسی خودمان و در دیسک های تشکیل دهنده سیاره در اطراف ستارگان دیگر تولید خواهد نمود.
هنگامی که کیفیت تصویر و هم ترازی فضایی چندین نوار اطلاعات به خوبی مشخص شد، تیم مسئول ابزار MIRI بر روی کالیبره کردن پاسخ طیف سنجی این ابزار کار خواهد نمود که به قول "لا" و "لابیانو" شامل چندین مرحله مانند محدود کردن طول موج و وضوح طیفی صحیح در هر ۱۲ میدان دید برای "جیمز وب" است.
این دو دانشمند می گویند: ما قدرت تفکیک طیفی استثنایی "MRS" را با بخش کوچکی از یک طیف به دست آمده از مشاهدات مهندسی اخیر هسته کهکشانی فعال در هسته "کهکشان سیفرت NGC ۶۵۵۲" نشان می دهیم. هنگامی که "MRS" آماده شود، نقشی حیاتی در برنامه های علمی ایفا خواهد نمود که جزو نخستین وظایفی هستند که تلسکوپ فضایی "جیمز وب" در خدمت نجوم انجام می دهد این در شرایطی است که تنها چند هفته دیگر تا این راه اندازی باقی مانده است.1401/03/29
13:35:31
5.0 / 5
380
تگهای خبر: ابزار , تولید , شركت , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک