URLمحققان آمریكایی:

چشم ها خبر از سلامت بدن می دهند

چشم ها خبر از سلامت بدن می دهند

کوتاه کننده لینک: پژوهشگران آمریکایی در تازه ترین یافته های خود اظهار کرده اند، ارزیابی سلامت چشم یک فرد می تواند بطور مستقیم سلامت باقی اعضای بدن یک فرد را نشان دهد.


به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از ایسنا و به نقل از اس اف، نتایج یک پژوهش جدید نشان میدهد که سلامت چشم های شما ممکنست تاثیر مستقیمی بر احساس سایر اعضای بدن و مدت زمان زندگی شما داشته باشد.
بتازگی تعدادی از محققان "موسسه تحقیقات پیری باک" (Buck Institute for Research on Aging) آمریکا می گوید ارتباطی بین رژیم غذایی، ساعت زیستی، سلامت چشم و طول عمر پیدا کرده اند. این نخستین باری است که دانشمندان تمام این جنبه های مختلف سلامت را به چشم یک فرد مرتبط دانسته اند.
پروفسور "پانکاج کاپاهی"(Pankaj Kapahi) نویسنده ارشد این مطالعه از موسسه باک برای تحقیقات پیری در یک بیانیه اظهار داشت: نتایج مطالعه ما نشان میدهد که اختلال عملکرد چشم در حقیقت می تواند مشکلاتی را در بافت های دیگر بوجود آورد.
محققان خاطرنشان کردند که روزه گرفتن و کاهش کالری می تواند عملکرد اندام مختلف در سراسر بدن همچون سلامت چشم ها را بهبود بخشد. محققان افزودند روزه نه فقط بینایی را بهبود می بخشد، بلکه چشم در حقیقت در تاثیرگذاری بر طول عمر نقش دارد.
در طول این گزارش جدید، نویسندگان مطالعه ارتباط بین سلامت چشم و طول عمر را در مگس سرکه(Drosophila) بررسی کردند.
دکتر "برایان هاج"(Brian Hodge) که مطالعات مقطع فوق دکتری خودرا در آزمایشگاه کاپاهی می گذارند در این زمینه اظهار داشت: درک این یافته که چشم مگس میوه، می تواند مستقیما طول عمر را تنظیم کند، برای ما اعجاب انگیز بود.
هاج معتقد می باشد که راز این ارتباط در ساعت زیستی نهفته است. این ساعت درونی بر عملکرد هر سلول بدن تاثیر می گذارد و با طلوع و غروب خورشید با نور و تغییرات دما سازگار می شود. همین طور چرخه خواب/بیداری، رونویسی ژن و ترجمه پروتئین را نیز کنترل می کند.
پژوهشگران مطالعه جدید خودرا با بررسی این که کدام ژنها با الگوی شبانه روزی و زمانی که مگس ها در رژیم غذایی نامحدود هستند، تغییر می کنند، شروع کردند. آنها همین طور این حشرات را با گروه دیگری که فقط ۱۰ درصد از پروتئین را در رژیم غذایی نامحدود مصرف می کردند، مقایسه کردند.
نتایج نشان میدهد که چندین ژن به تغییرات رژیم غذایی واکنش نشان می دهند و همین طور فراز و نشیب را در نقاط مختلف روز درست مانند ساعت داخلی بدن نشان می دهند. سپس پژوهشگران دریافتند که ژن های دارای نوسان که بیشتر با رژیم غذایی فعال می شوند از چشم ها نشات می گیرند. به بیانی دیگر محدودیت های رژیم غذایی، گیرنده های نوری، نورون های تخصصی در شبکیه که به تغییرات نور پاسخ می دهند را فعال می کند. در ادامه پژوهشگران آزمایش هایی انجام دادند که نشان داد مگس ها در تاریکی دائمی در حقیقت طول عمر بیشتری دارند.

آیا ژن های چشم بر طول عمر افراد تاثیر می گذارند؟
نویسندگان مطالعه می گویند: بله. کاپاهی اظهار داشت: ما همیشه به چشم بعنوان عضوی نگاه می نماییم که به ما خدمت می کند تا بینایی بوجود آورد. ما آنرا چیزی نمی دانیم که باید برای صیانت از کل ارگانیسم محافظت گردد.
پژوهشگران توضیح می دهند که از آنجا که چشم ها دائما در معرض دنیای بیرون هستند، دفاع ایمنی آنها همیشه فعال است. این می تواند به التهاب منجر شود و در طول مدت طولانی می تواند موجب وخیم تر شدن وضعیت سلامتی و ایجاد بیماریهای مزمن شود. علاوه بر این، نور خود می تواند موجب از میان رفتن گیرنده های نوری شود و موجب التهاب مضر بیشتری شود.
کاپاهی می افزاید: خیره شدن به صفحه نمایش کامپیوتر و گوشی و قرار گرفتن در معرض آلودگی نوری تا حد زیادی در شب شرایط بسیار آزاردهنده ای برای ساعات زیستی به وجود می آورد چونکه صیانت از چشم را مختل می کند و می تواند عواقبی فراتر از بینایی داشته باشد و به بقیه بدن و مغز لطمه برساند.
یافته های این مطالعه در مجله "Nature Communications" انتشار یافته است.
منبع:

1401/03/19
12:43:13
5.0 / 5
231
تگهای خبر: آزمایش , كامپیوتر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک