URLتلاش چین برای ساخت یک نیروگاه خورشیدی در فضا

تلاش چین برای ساخت یک نیروگاه خورشیدی در فضا

کوتاه کننده لینک: چین می خواهد طی سالهای آینده، یک نیروگاه خورشیدی را در فضا راه اندازی کند.


به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از ایسنا و به نقل از دیجیتال ترندز، چین طی یک پروژه جاه طلبانه که چندین کشور دیگر به دنبال تقلید از آن هستند، طرح هایی را برای ساخت نیروگاه خورشیدی در فضا ارائه کرده است.
پنل های خورشیدی زمینی هم اکنون تفاوتی واقعی را در تولید انرژی ایجاد می کنند برای اینکه ما اهتمام می نماییم تا سوخت های فسیلی را کنار بگذاریم اما گاهی اوقات پوشش ابر موجب می شود که سیستم، کارایی کامل را نداشته باشد.
دانشمندان و مهندسان چینی برای برطرف نمودن این مشکل، درحال کار کردن روی راهی برای ساختن یک نیروگاه خورشیدی در فضا هستند که می تواند انرژی ذخیره شده را به زمین بفرستد. پژوهشگران این پروژه ادعا می کنند که چنین تاسیساتی می توانند انرژی را تا شش برابر بیشتر از تاسیسات روی زمین تولید کنند.
بااینکه چین قصد داشت اولین فناوری انتقال انرژی خورشیدی خودرا در سال ۲۰۳۰ راه اندازی کند اما دست اندرکاران این پروژه گفتند که پیشرفت های فناوری به این معنا است که حالا چین می تواند در سال ۲۰۲۸، تجهیزات خودرا در فضا آزمایش کند.
این فناوری آزمایشی که بگفته دانشمندان می تواند انرژی خورشیدی را به ریزموج ها یا لیزر تبدیل کند، به ارتفاع حدود ۴۰۰ کیلومتری خواهد رفت.
اگر تأسیسات آزمایشی بطور مؤثر کار کنند، تنها حدود ۱۰ کیلووات برق تولید خواهدنمود. سپس، می توان مقیاس آنرا برای تولید بیشتر افزایش داد.
در هر حال، اگر پژوهشگران چینی بخواهند در تلاش خود برای پرتاب ریزموج های پرقدرت در فواصل گسترده موفق شوند، خیال آنها در مورد اندازه چالشی که پیش رو دارند، باطل نیست.
مسائلی از این قبیل، مانعی برای تحقق یافتن این پروژه به شمار می روند.
سرد کردن مؤثر انواع مولفه های ضروری مونتاژ زیرساخت های بسیار بزرگ در مدار با پرتاب های گوناگون نفوذ در جو در همه شرایط آب و هوایی با پرتوهای فرکانس بالا جلوگیری از لطمه سیارک ها، زباله های فضایی یا حمله عمدی چین می خواهد یک نیروگاه فضایی را در مقیاس کامل و در چهار مرحله بسازد و اجزای لازم را طی پرتاب یک مجموعه موشک، به فضا منتقل کند.
مهندسان قصد دارند بعد از اولین پرتاب، نسخه قوی تری از این فنآوری را در سال ۲۰۳۰ به مدار زمین بفرستند تا به هدف خود در راه اندازی یک نیروگاه ۱۰ مگاواتی با قابلیت ارسال نیرو به کاربران نظامی و غیرنظامی در سال ۲۰۳۵ دست یابند.
اگر همه چیز طبق برنامه جلو برود، این نیروگاه تا سال ۲۰۵۰ می تواند تولید برق را به دو گیگاوات افزایش دهد که حدودا دو برابر سطح آن در یک نیروگاه هسته ای است.
چین در چند سال گذشته، ایده نیروگاه های خورشیدی مبتنی بر فضا را بطور فعال دنبال کرده است. این در حالیست که سایر کشورها همچون آمریکا، ژاپن، انگلستان، هند و روسیه نیز درحال بررسی این ایده هستند.
ناسا ماه گذشته اعلام نمود که به همراه نیروی هوایی آمریکا، درحال بررسی طرح های مشابه است. انگلستان نیز در اوایل سال جاری فاش کرد که درحال بررسی یک پیشنهاد ۲۰ میلیارد دلاری با برخی از پیمانکاران دفاعی اروپا است تا یک نیروگاه خورشیدی را تا سال ۲۰۳۵ در فضا راه اندازی کند.
منبع:

1401/03/18
23:57:30
5.0 / 5
503
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک