URLسریع ترین سفر دراگون به ثبت رسید

سریع ترین سفر دراگون به ثبت رسید

شرکت ˮاسپیس ایکسˮ که اخیرا مأموریت ˮکرو-۴ˮ حاوی چهار فضانورد را به ایستگاه فضایی بین المللی رسانده است، موفق شد سریع ترین سفر کپسول ˮدراگونˮ خویش را ظرف کمتر از ۱۶ ساعت به انجام برساند.


به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، شرکت " اسپیس ایکس" اخیرا رکورد جدیدی را برای سریع ترین سفر سرنشین دار کپسول فضایی "دراگون"(Dragon) خود به ثبت رسانده است.
شرکت "اسپیس ایکس"متعلق به ثروتمندترین فرد جهان "ایلان ماسک"، چهار فضانورد را در ماموریتی معروف به "کرو-۴"(Crew-4) ظرف کمتر از ۱۶ ساعت در روز چهارشنبه ۲۷ آوریل به ایستگاه فضایی بین المللی فرستاد و کوتاه ترین زمان پرواز از زمان آغاز پروازهای سرنشین دار "اسپیس ایکس" در سال ۲۰۲۰ را رقم زد.
"استیو استیچ"، مدیر برنامه خدمه تجاری ناسا بعد از پرتاب روز چهارشنبه به خبرنگاران اظهار داشت: این سریع ترین پرتابی است که ما انجام داده ایم. این تقریباً برابر با زمانی است که می خواهید از نیویورک به سنگاپور پرواز کنید، ازاین رو به شکلی جالب است.
"اسپیس ایکس" در ساعت ۳: ۵۲ صبح به وقت منطقه زمانی شرقی چهار فضانورد مأموریت "کرو-۴" را در یک کپسول جدید "دراگون" به نام "آزادی"(Freedom) همراه با یک موشک فالکون ۹ از سکوی 39A واقع در مرکز فضایی "کندی" ناسا در فلوریدا به فضا پرتاب کرد و این فضانوردان اواخر همان شب به ایستگاه فضایی بین المللی رسیدند و در ساعت ۷: ۳۷ بعدازظهر به وقت منطقه زمانی شرقی در این ایستگاه پهلو گرفتند.
مدت زمان کلی این پرواز ۱۵ ساعت و ۴۵ دقیقه بود که به سریع ترین پرواز "اسپیس ایکس" از زمین به ایستگاه فضایی تبدیل شد.
برای مقایسه بد نیست بدانید که نخستین پرواز سرنشین دار "اسپیس ایکس" برای ناسا، مأموریت "دمو-۲"(Demo-2) در ماه مه ۲۰۲۰ بود که حدود ۱۹ ساعت طول کشید تا به ایستگاه فضایی برسد، در حالیکه پرواز پیشین این شرکت معروف به "کرو-۳" حدودا یک شبانه روز کامل طول کشید.
"جسیکا جنسن"، معاون عملیات مشتریان و یکپارچه سازی "اسپیس ایکس"، اظهار داشت: می توانم بگویم که این کار کمی همراه با خوش شانسی است، چونکه ما در واقع چیزی را تغییر نداده ایم، بلکه این فقط مکانیک مداری است که این زمان را تعیین می کند و به این که ایستگاه فضایی بین المللی کجاست و "دراگون" از کجا می آید، بستگی دارد.
این پرواز درست پیش از پیاده روی فضایی توسط دو فضانورد روس در خارج از ایستگاه فضایی در روز پنجشنبه انجام شد، ازاین رو به قول مقامات ناسا، مستقر شدن سریع خدمه "دراگون" در ایستگاه فضایی یک امتیاز بود.
"استیچ" اظهار داشت: «این قرار کوتاه برای ما بسیار مطلوب بود. ما می توانیم کمی سریع تر به ایستگاه برسیم و می توانیم آماده سازی های لازم را بعد از پهلوگیری انجام دهیم تا اژدها را برای EVA آماده نماییم.»
قابل ذکر است در حالیکه پرواز اخیر "دراگون" سریع ترین پرواز "اسپیس ایکس" به ایستگاه فضایی تابحال بوده است، اما سریع ترین پرواز سرنشین دار تاکنون نبوده است، چون که این عنوان همچنان در اختیار فضاپیمای "سایوز" روسیه است که رکورد جهانی گینس را برای سریع ترین زمان رسیدن به ایستگاه فضایی با ثبت زمان ۳ ساعت و ۳ دقیقه در ماه اکتبر سال ۲۰۲۰ در اختیار دارد.
خدمه کپسول فضایی شرکت اسپیس ایکس که "آزادی" نام گرفته بود، فرمانده پرواز "کیل لیندگرن" (Kjell Lindgren)، ۴۹ ساله، خلبان مأموریت رابرت هاینز (Robert Hines)، ۴۷ ساله و متخصص مأموریت جسیکا واتکینز (Jessica Watkins)، ۳۳ ساله را همراه با فضانورد ایتالیایی سامانتا کریستوفورتی (Samantha Cristoforetti)، ۴۵ ساله، از آژانس فضایی اروپا (ESA) با خود به فضا برد.
پرتاب کپسول دراگون مأموریت کرو-۴ به علت شرایط بد جوی و عدم بازگشت فضانوردان نخستین مأموریت تماما خصوصی اکسیوم اسپیس به ایستگاه فضایی بارها به تعویق افتاده بود و در حالیکه آنها قرار بود هفته ی گذشته به فضا بروند، مأموریت خویش را امروز شروع کردند.
بنابر برنامه ریزی ها مقرر است این چهار خدمه به مدت ۶ ماه در ایستگاه فضایی بین المللی حضور داشته باشند. این سومین مأموریت عملیاتی سرنشین دار اسپیس ایکس برای ناسا بعنوان بخشی از برنامه خدمه تجاری این سازمان فضایی بود. مقرر است هر مأموریت، همچون کرو-۳، حدودا ۶ ماه به طول بینجامد و اسپیس ایکس مسئول پرتاب فضانوردان و همینطور بازگرداندن آنها به زمین است.
هم اکنون خدمه مأموریت کرو-۳ اسپیس ایکس در ایستگاه فضایی بین المللی حضور دارند. طی این مأموریت چهار فضانورد ناسا به نامهای "راجا چاری"، "توماس مارشبورن"، "کایلا بارون" و یک فضانورد آژانس فضایی اروپا به نام "ماتیاس ماورر" برای انجام یک مأموریت ۶ ماهه به ایستگاه فضایی بین المللی رفتند. این نخستین پرواز فضایی "بارون"، "چاری" و "ماورر" و سومین پرواز "مارشبورن" بود. این مأموریت ۱۰ نوامبر سال ۲۰۲۱ ساعت ۲۱: ۰۳ به وقت منطقه زمانی شرقی(بامداد پنجشنبه ساعت ۰۵: ۳۳ به وقت ایران) به مقصد ایستگاه فضایی بین المللی پرتاب شد. مقرر است فضانوردان مأموریت کرو-۳ هم بزودی به زمین بازگردند.
همینطور "جسیکا واتکینز" نخستین زن سیاه پوستی است که برای اقامتی طولانی مدت در ایستگاه فضایی بین المللی حضور یافته و با انجام این مأموریت تاریخ ساز شده است.
با این وجود شاید این آخرین باری نباشد که او تاریخ ساز می شود، چونکه "واتکینز" یکی از فضانوردان مأموریت آرتمیس ناسا است که طی آن مقرر است بعنوان نخستین فضانورد زن به همراه یک فضانورد مرد بر روی کره ماه فرود بیایند.
از حدود ۲۵۰ نفری که به ایستگاه فضایی بین المللی سفر کرده اند، تنها ۱۰ نفر سیاهپوست بوده اند و قبل از آغاز کار این ایستگاه "مای جمیسون" (Mae Jemison) تبدیل به نخستین زن سیاه پوستی شد که در سال ۱۹۹۲ به فضا سفر کرد. راه او را زنان سیاهپوست دیگری همچون فضانوردان ناسا، "استفانی ویلسون" (Stephanie Wilson) و "جوآن هیگین بوتهام" (Joan Higginbotham) ادامه دادند.
ایستگاه فضایی بین المللی، بزرگترین جسم مصنوعی در فضا که به اندازه یک زمین فوتبال آمریکایی است، از نوامبر سال ۲۰۰۰ به صورت مداوم میزبان فضانوردان بوده و توسط کنسرسیوم بین المللی متشکل از پنج آژانس فضایی از ۱۵ کشور به رهبری ایالات متحده آمریکا و روسیه اداره می شود.
این ایستگاه فضایی به صورت معمول میزبان دست کم هفت نفر است و هر ۹۰ دقیقه یک مرتبه دور زمین می چرخد.
محیط ریزگرانشی ایستگاه، آزمایشگاه منحصر به فردی را در اختیار دانشمندان قرار می دهد تا آزمایش های گوناگونی از مکانیک سیالات و احتراق گرفته تا رشد و پیری سلول به انجام برسانند.
منبع:

1401/02/12
08:58:19
5.0 / 5
528
تگهای خبر: آزمایش , شركت , متخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک