URLبر اساس اعلام كانون پتنت معاونت علمی؛

اختصاص ۶۰درصد کل پتنتها به دانش بنیانها در سال ۱۴۰۰

اختصاص ۶۰درصد کل پتنتها به دانش بنیانها در سال ۱۴۰۰

کانون پتنت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اعلام نمود دانش بنیان ها 60درصد از کل پتنت های ثبت شده سال قبل را به خود اختصاص دادند.به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از معاونت علمی و فناوری، پتنت ابزاری برای تجاری سازی و توسعه بازار محصولات نوآورانه خصوصا در ابعاد بین المللی است. با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و باتوجه به نیاز شناخته شده در حوزه توسعه اقتصاد دانش بنیان، کانون پتنت ایران از سال ۱۳۹۴ شروع به کار کرد.
در ابتدای فعالیت، شناخت اهمیت صیانت از مالکیت فکری در بین مخاطبان، خیلی کم بود و کانون در این سال ها با توسعه سیاست های ترویجی در کنار سیاست های حمایتی ثبت اختراع اهتمام در آگاهی‎بخشی در بین مخاطبان خصوصا شرکت های دانش بنیان داشته است.
امیر گلچین سرپرست کانون پتنت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به این که این کانون، خدمات ویژه ای به شرکت های دانش بنیان ارائه می دهد، اظهار داشت: برگزاری کارگاه های تخصصی و گاهی اختصاصی، آموزش نیروی متخصص پتنت برای شرکت، انتشار مقالات و کتب مرتبط، برگزاری جلسات مشاوره فنی، پایش و ارتباط مستقیم با شرکتها و حمایت بیش از ۹۰ درصدی از ثبت اختراعات، قسمتی از برنامه های کانون در امتداد ارائه خدمت به شرکت های دانش بنیان بوده است.
گلچین، ثمره این حرکت را افزایش تعداد پتنت های ثبت شده در رابطه با شرکت های دانش بنیان در سال ۱۴۰۰ به بالای ۶۰ درصد از کل تعداد پتنت های ثبت شده این کانون دانست.
سرپرست کانون پتنت معاونت علمی و فناوری با اشاره به محوریت دانش بنیان ها در شعار سال و رویکرد این کانون در محقق ساختن آن اظهار داشت: زمانی یک شرکت دانش بنیان، امکان توسعه فناوری و نوآوری را دارد که بتواند سرمایه گذاری خوبی در زمینه منابع انسانی و جذب نخبگان داشته باشد که این مهم منوط به کشش مالی شرکت است.
گلچین با اعلان اینکه بحث پتانسیل های مالی یک شرکت از تولید، درآمدزایی و توسعه بازار نشات می گیرد، افزود: بدین سبب اشتغال آفرینی و تولید نیز ارتباط معناداری با بحث تجاری سازی دارد بدین صورت اگر به دنبال اشتغال آفرینی در شرکت های دانش بنیان هستیم ناگزیر به افزایش سطح تولید و درآمدزایی خواهیم بود که می بایست باتوجه به رقابت پذیری سطوح فنی دستاوردهای ملی و داخلی و امتیازات در رابطه با تولید در داخل، به بازارهای صادراتی، توجه ویژه داشته باشیم.
سرپرست کانون پتنت معاونت علمی و فناوری با اشاره به این که توسعه بازار در ابعاد بین المللی در زمینه های فناورانه نیز نیازمند پشتوانه قوی مالکیت فکری برای صیانت از دستاوردها و نگهداشت حقوق مشروع بهره برداری از آنها در بازارهای هدف است که این مهم می تواند به وسیله ثبت پتنت محقق شود، اضافه کرد: بدین سبب پتنت، ارتباط معناداری با مفهوم دانش بنیان دارد که در سالهای قبل سیاست های اجرائی از طرف این کانون نیز در این راستا بوده است.
گلچین به برنامه های امسال کانون در امتداد شعار سال اشاره نمود و اظهار داشت: در سال جدید باتوجه به اهمیت اشتغال آفرینی و درآمدزایی از دستاوردهای نوآورانه شرکت های دانش بنیان، کانون برنامه ای بسیار جدی در حوزه پشتیبانی از تجاری سازی دستاوردهای نوآورانه دارد. کانون با در نظر گرفتن مجموعه خدمات مورد نیاز برای توسعه یک دستاورد نوآورانه و با ایجاد همکاری حداکثری با سازمان ها و مراکز مرتبط و همکار، اهتمام در تسهیل و تسریع در پروسه تجاری سازی پتنت ها خواهد داشت.
سرپرست کانون پتنت معاونت علمی و فناوری ریاست جهوری با ابراز امیدواری از این که کانون بتواند بعنوان یک بازیگر اثرگذار در زیست بوم نوآوری کشور، نقش خوبی را در زمینه تجاری سازی پتنت ها و توسعه کسب وکارهای دانش بنیان و اشتغال آفرینی و تولید ایفا نماید، اظهار داشت: این کانون نهایت تلاش خودرا به کار می گیرد تا باتوجه به دسترسی های خود، زمینه را برای امیدآفرینی در بین فناوران و نخبگان فنی کشور مهیا سازد.

1401/01/23
10:27:09
5.0 / 5
571
تگهای خبر: ابزار , بازی , تولید , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک