URLنظارت هوش مصنوعی بر مجاری ادراری با بهره گیری از صدا!

نظارت هوش مصنوعی بر مجاری ادراری با بهره گیری از صدا!

کوتاه کننده لینک: یک هوش مصنوعی جدید قادر می باشد از صدای جریان ادرار برای نظارت بر سلامت مجاری ادراری استفاده نماید.


به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، یک الگوریتم هوش مصنوعی حالا می تواند به صدای دفع ادرار بیماران گوش دهد تا با موفقیت و کارآمدی، جریان های غیرطبیعی و مشکلات مربوط به سلامتی مجاری ادراری آنها را شناسایی کند.
این ابزار یادگیری عمیق، "Audioflow" نامیده می شود و تا حالا تقریباً به اندازه ی یک دستگاه تخصصی مورد استفاده در کلینیک ها خوب عمل کرده و نتایج مشابهی را برای دستیاران اورولوژی ارائه کرده است.
ارزیابی صدای ادرار
دکتر "لی هان جی" از بیمارستان عمومی سنگاپور و سرپرست این مطالعه جدید اظهار داشت: گرایش به استفاده از فناوری یادگیری ماشینی در خیلی از زمینه ها به وجود آمده است، برای اینکه پزشکان زمان زیادی ندارند و به صرفه جویی در زمان آنها کمک شایانی می کند. در عین حال، خصوصاً از زمان شروع همه گیری، تغییر به سمت پزشکی ازراه دور و کاهش مراقبت های مبتنی بر بیمارستان وجود دارد.
وی ادامه داد: ما نیز مشتاقِ توسعه راهی برای نظارت بر بیماران بمنظور مشاهده وضعیت آنها در خلال بازدیدهای بیمارستانی بودیم.
این الگوریتم جدید، صدای تولید شده توسط ادرار را در یک محیط عایق صدا ارزیابی می نماید و مشکلات احتمالی را بدین وسیله تشخیص می دهد. اما پژوهشگران امیدوارند اپلیکیشنی بسازند که به اندازه کافی خودکفا باشد و بیماران بتوانند از آن در خانه نیز استفاده کنند.
دستگاه های فعلی برای ارزیابی شرایط در رابطه با ادرار، کارآمد هستند، اما نیاز دارند که بیماران در طول بازدیدهای سرپایی در آنها ادرار کنند.
با این وجود، همه گیری کووید-۱۹ دسترسی به کلینیک ها را محدود کرده است. "هان جی" و همکارانش می خواستند روش موثرتری برای ارزیابی ادرار در خانه بدون هیچ نوع کمک پزشکی ایجاد کنند و بنا بر این از حوزه ی مهندسی برای توسعه یک الگوریتم هوش مصنوعی برای ارزیابی ادرار استفاده کردند.
آنها برای آموزش و اعتبارسنجی این الگوریتم، ۵۳۴ شرکت کننده مرد را از دسامبر ۲۰۱۷ تا ژوئیه ۲۰۱۹ به کار گرفتند. این پروسه نسبتاً ساده بود؛ شرکت کنندگان از دستگاه نظارت بر ادرار معمولی در یک اتاق عایق صدا استفاده کردند و صدای جریان ادرار خودرا با بهره گیری از تلفن هوشمند ضبط کردند.
نتایجی که با نتایج تخصصی مطابقت دارد
سپس هوش مصنوعی با بهره گیری از ۲۲۰ صدای ضبط شده یاد گرفت که نرخ جریان، حجم و زمان را بطور دقیق ارزیابی کند. این در حالیست که این عوامل با هم می توانند انسداد یا مشکلات مثانه را هویدا کنند.
"هان جی" توضیح داد: هوش مصنوعی ما می تواند از برخی افراد غیر متخصص پیشی بگیرد و به مشاوران پزشکی نزدیک شود. اما مزیت واقعی این است که هر بار که به دستشویی می روید، یک مشاور همراه خود دارید.
وی ادامه داد: ما حالا درحال کار بر روی الگوریتمی هستیم که بتواند زمانی که سر و صدای پس زمینه نیز در محیط معمولی خانه وجود دارد، به خوبی کار کند.
در حقیقت، "Audioflow" نتایجی را تولید کرد که می توانست با یک دستگاه تخصصی موسوم به "اوروفلومتری" و یک هیئت متشکل از شش دستیار اورولوژی رقابت کند. این هوش مصنوعی، نتایجی را به دست آورد که برای بیش از ۸۰ درصد موارد ضبط شده با دستگاه "اوروفلومتری" مطابقت داشت و در مقایسه با اورولوژیست های متخصص به نرخ تطابق ۸۴ درصدی دست یافت.
حالا پژوهشگران امیدوارند که این هوش مصنوعی جدید بتواند به زودی جهت استفاده در خانه آماده شود.
"Audioflow" به زودی به عنوان یک برنامه تلفن هوشمند برای آزمایش در دنیای واقعی همراه با صداهای پس زمینه عرضه خواهد شد. با اینحال یک اشکال دارد و آن این که تا حالا فقط بر روی جریان ادرار مردان آزمایش شده است که با ادرار زنان متفاوت می باشد. بدین سبب احتمالاً در آینده شاهد نسخه ای با محوریت زنان خواهیم بود.
منبع:

1401/04/12
17:02:10
5.0 / 5
491
تگهای خبر: آزمایش , ابزار , تلفن , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک